رمز خود را فراموش کرده اید ؟

blog image

شرکت پژواک البرزبه منظور افزایش اطلاعات و آموزش شما عزیزان قصد دارد روش‌های تعیین کیفیت سیم و کابل استاندارد را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

 

جالب است بدانید که اساسی ترین شاخص برای تعیین کیفیت کابل ها و سیم ها استاندارد ، مقاومت رسانایی نامیده می شود. در حقیقت; مقاومت یک هادی مقداری خواهد بود که غالباً به مقدار مس یا آلومینیوم مصرف شده; در کابل و سیم بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که این دو با یکدیگر تناسب عکس خواهند داشت.

 

blank

 

در ادامه این مقاله باید گفت که بیشتر هزینه های تولید این محصول; مربوط به مس یا آلومینیوم است که در آن استفاده می شود. راه هایی که تولید کنندگان کابل و سیم با استفاده از مواد معیوب; به منظور کاهش هزینه ها و در واقع کیفیت محصول،  در این بخش قرار می گیرند.

 

شیوه های تولید سیم و کابل غیر استاندارد

 

مصرف مس در کابل و سیم کمتر از مقدار مشخص شده باشد.
مصرف مس با درصد کمتری از خلوص، مطابق برخی از استانداردهای مس، که همان مس با خلوص ۹۹٪ است.
مصرف CCA در ازای مس، که در واقع برابر با آلومینیوم اندود شده با مس است.
بعضی اوقات ضخامت رسانا در امتداد  سیم و کابل  تغییر می دهند، به این معنی که مواد PVC عایق بندی شده یا پوشش کابل و سیم کاهش می‌دهند.

مصرف مواد بی کیفیت در تولید روکش سیم و کابل، به این معنی است که آنها از مواد اولیه با کیفیت پایین برای کاهش هزینه های تولید و افزایش سود استفاده می کنند.

طول کابل و سیم، کوتاه تر از طول مشخص شده در برچسب محصول در نظر گرفته می شود.

 

blank

 

روش تعیین کردن سیم و کابل غیر اصل یا فیک

 

در حقیقت ، شناسایی سیم های تقلبی و کابل هایی که بعضا به طور نادرست برچسب خورده و تقلبی می باشند; در نگاه اول بسیار دشوار خواهد بود; خصوصاً اگر بسته بندی را در نظر بگیریم و مواردی از این دست که برای شما عزیزان شرح دادیم مانند; نمونه های اصلی خواهد بود.

بدیهی ترین چیزی که می توان برای بررسی سیم و کابل از آن استفاده کرد این است که مطمئن شوید که جعبه محصول  ها تماما هولوگرام UL را دارند , در این صورت می توان گفت که این محصول اورجینال است. علاوه بر این باید گفت که در حقیقت سطح بیرونی کابل و سیم استاندارد باید بدون هیچگونه الگوی تورفتگی یا کجی باشد و در واقع نباید دارای برآمدگی باشد و صاف بودن اهمیت زیادی دارد ، تنها نکته این است که موج وجود دارد در سطح سیم و این به هیچ وجه مشکلی نیست. 

لازم به ذکر است که در حقیقت قطر زیاد عایق یا موارد مشابه دلیل بر بی‌کیفیت بودن محصول نیست ; در واقع برخی از تولید کنندگان ;از وزن مس در کابل ها و سیم ها و وزن عایق کم می کنند ;  آن را افزایش دهید تا محصول همچنان وزن واقعی خود را حفظ کند و نمی‌توان گفت; که بر اساس وزن تقلبی است; باعث از بین رفتن سیم های رسانا و احتمال بروز آتش سوزی و آتش سوزی می‌شود.

در مرحله بعد باید گفت وقتی سیم از سطح مقطع آن بریده شود، با سیم‌چین یا وسایل مشابه باید مس یا همان رسانا را در مرکز عایق قرار دهیم که به اصطلاح گفته می شود سنترینگ , همچنین این را بخاطر بسپارید که وقتی کابل را از سطح مقطع آن برش می‌دهیم, غلاف باید به گونه ای باشد که سیم ها را در بر گیرد تا ضخامت غلاف در نزدیکی تمام سیم‌ها برابر باشد، که به آن سنتر بودن گفته می‌شود ولی سنتر بودن سیم‌ها و نه هادی.

 

blank

حرف اخر

در پایان این مقاله عملی باید به این نکته توجه داشت ; که در حقیقت عایق سیم در زمان جداسازی از مس که در واقع هادی ماست; باید به سادگی و الاستیک از رسانا جدا شود. در مورد کابل ها; باید توجه ویژه‌ای به این نکته داشت که در حقیقت جداسازی سیم ها; از غلاف آنها باید کاملاً ساده و آسان باشد; در واقع، پودر تالک باید درون غلاف قابل مشاهده باشد. در اینجا باید تأکید کنیم که پودر تالک از چسبندگی عایق جلوگیری می کند یا عایق ما به فیلر نمی‌چسبد.

 

نکته آخر نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است که در حقیقت رنگ مس باید بسیار واضح و عاری از هرگونه الگوی تاریکی , اکسیداسیون یا کدری باشد، از این نظر سعی کنید کابل و سیم استاندارد مورد نظر خود را از مارک‌های مناسب و قابل اعتماد و با استاندارد مثل صنایع کابل سازی پژواک البرز و یا فروشگاه مرکزی پژواک البرز تهیه کنید.

در صورتی که کابل های خریداری شده از شما از ارزش بسیار بالایی برخوردار باشند, می توانید از شرکت ها و دفاتر بازرسی برای بررسی کابل ها و سیم های خریداری شده استفاده کنید تا ایده کاملی از تمام عناصری که باید در نظر گرفته شود داشته باشید. برای سلامتی کامل, سیم و کابل استاندارد البرز پژواک , محصولات اصلی خریداری کنید که از آتش سوزی یا سایر موارد مشکل ساز رنج نبرید.

معرفی سیم و انواع آن

blog image

شرکت سیم و کابل پژواک البرز در این مقاله قصد دارد تا با معرفی سیم و انواع آن شما را با ان ها اشنا کند

blank

هادی :

به طور کلی، موادی که دارای رسانایی بالایی هستند و می توانند الکتریسیته را با ضایعات کم انتقال دهند، هادی نامیده می شوند که در بین مواد مختلف طلا ، مس و نقره از بهترین هادی‌ها هستند.

عایق:

به موادی گته می‌شود که هیچ رسانایی ندارند یا به عبارتی برق از آن‌ها عبور نمی‌کند، عایق بندی می‌شوند. مانند پلاستیک، شیشه، چوب و …

سیم:

سیم‌ها وسیله‌هایی هستند که در آن‌ها از یک هادی برای انتقال برق استفاده شده و از عایق برای جلوگیری از نشت و محافظت استفاده می شود.

تقسیم بندی سیم ها:

blank

معرفی انواع سیم

 1. سیم مفتولی یا سیم تک‌لا: این نوع سیم که به عنوان سیم خشک نیز شناخته می‌شود، یک رشته رسانا دارد و از آنجا که می توان آن را فرم داد، معمولا در تابلوهای برقی استفاده می‌شود. ولتاژ نامی این نوع سیم ۷۵۰/۴۵۰ ولت است و برای جریان‌های مختلف با مقطع ۱.۵ تا ۲۴۰ میلی‌مترمربع ساخته شده‌است.
  blank
 2. سیم افشان: سیم‌های افشان نرم هستند و انعطاف پذیری بالایی دارند زیرا از تعداد زیادی سیم مسی پیچ خورده نازک تشکیل شده اند، به همین دلیل از آنها در سیم کشی ساختمان‌ها استفاده می شود. ولتاژ نامی سیم‌های افشان ۵۰۰/۳۰۰ ولت بوده و آنها در بخشهای مختلف بر اساس جریان در دسترس هستند.
  blank
 3. سیم نیمه افشان: این نوع سیم‌ چیزی بین سیم‌ مفتولی و سیم افشان می‌باشد. تعداد رشته‌های سیم نیمه افشان به مراتب از سیم افشان کم‌تر بوده و در نتیجه انعطاف آن نیز از سیم‌های افشان کمتر است. ولتاژ نامی این سیم ۷۵۰/۴۵۰ ولت می‌باشد و زمینه‌های کاربرد روی آن شبیه به سیم‌های مفتولی است.

نام‌گذاری سیم‌ها:

برای نام‌گذاری سیم‌ و کابل‌ به مولفه‌هایی از قبیل نوع عایق، جنس هادی، شکل هادی و … حروفی را نسبت داده‌اند که با پیوستن این حروف به یکدیگر می‌توان دقیقاً از نوع سیم و کابل و میزان مصرف آن استفاده کرد. این حروف عباتند از:

 • N:نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.
 • Y.: عایق P.V.C دور هر رشته است.
 • S. و Z.:علامت سیم‌های مخصوص
 • F: علامت سیم‌های نرم
 • A.:برای سیم کشی داخل لوله‌ها
 • M. به مفهوم سیم‌های مقاوم در مقابل رطوبت است.
 • در زیر چند نمونه از سیم‌های پر کاربرد آورده شده است.

موارد مصرف حروف مشخصه

 • سیم تک لا با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NYA
 • سیم افشان با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NYAF
 • سیم مخصوص با روکش پلاستیک برای سیم کشی ساختمان NSYA
 • سیم مقاوم در مقابل رطوبت NYM
 • سیم با روکش پلاستیک مخصوص برای روشنایی و لوازم خانگی NYZ
 • سیم برای مصرف لوستر و چراغ‌ها NYFA
 • سیم دو رشته‌ای برای مصرف روشنایی (دولا) NYFAZ
 • سیم مکالمه و خبری Y.
 • سیم کواکسیال T.

سیم کواکسیال:

کابل های کواکسیال به عنوان آنتن یا رابط برای دستگاه‌های صوتی و تصویری استفاده می‌شوند. در این سیم‌ها از دو نوع هادی استفاده شده که یک هادی در مرکز سیم از نوع مفتولی بود و سیم اصلی می‌باشد؛ و سیم دوم به صورت بافته شده در دور سیم به منظور جلوگیری از پارازیت می‌باشد؛ و همانطور که در تصویر قابل مشاهده است سیم اصلی توسط یک لایه PVC از سیم خارجی عایق شده و در نهایت یک عایق دوم کل مجموعه را محافظت میکند.

blank

بالا